Rahvusliku Kasvatuse Kongressi ideest

Alates 2006. aastast oleme meie juures, vanas Klooga koolimajas, pidanud mõttetalguid teemal – kas me peaksime taas ette võtma Rahvusliku Kasvatuse Kongressi (RKK) korraldamise. Alustasime koos Tõnu Tepandiga, kellega olime koos ka III Rahvusliku Kasvatuse Kongressi toimkonnas (see väga esinduslikuks kujunenud ettevõtmine sai teoks 1996.aastal), ning meie aruteludega liitusid peatselt nii Tõnu abiaasa Katri kui minu elukaaslane Marge. Aeg-ajalt korraldasime ka rahvarohkemaid koosolekuid, milles osales aktiivselt Enn Sarv Koogaranna külast, Tõnu ja Katri teatrikoolide tudengid ja mõned noorisamaalased. Tähelepanuväärne oli nende koosolekute loominguline ja elav vaim, kus lõid aktiivselt kaasa nii patriarhi eas Enn, kui temast neli korda nooremad osalejad. Kahjuks on Enn tänaseks küll meie hulgast lahkunud, kuid paljud tema eredad mõttekäigud inspireerivad meid koosolekute ülestähenduste kaudu  ka tulevikus.

Kui 2009. aastal Teeme Ära toimkond kutsus mõttetalgutele, vastas üleskutsele ka meie RKK töörühm ning nii koguneski 1. mail meie vana koolimaja katuse alla ja õuele suurem rühm huvilisi, et otsida vastuseid küsimusele – Kuidas Eestit edendada? Selle  mõttetalgu kokkuvõtte saatsime Teeme Ära kantseleisse ning nüüd riputan üles ka siia oma mõttetuppa. Eesti vajab uut käiku oma arengus, miks mitte kasutada uute arenguideede väljaütlemiseks Eestis juba tavaks saanud RKK-formaati. Korraldama aga ei peaks tingimata ühte suurt Ühtse Eesti – tüüpi suuraktust vaid – nagu on pakkunud välja Tõnu Tepandi – vaid kestvat väikeürituste – mõttetalgute sarja, kus võiks osaleda võimalikult palju inimesi ning millest võtaksid osa rahva tunnustatud arvamusliidrid. 

Mõttetalgute ringiga võiks valmis saada näiteks aastal 2018, kui meie riik saab 100 aastaseks ning me tähistame eesti rahvusliku aate ühe tunnustatuma kandja – Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäeva! Siis võiks meil olla valmis põhjalikult läbiräägitud, rahvale arusaadav ning üldiselt toetatud vastus  küsimustele –  Millist Eestit tahame? Millises Eestis ja millises Euroopas tahame elada?

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: