AVATUS ON KASULIK

29.juulil avaldatud Emori erakondade reitingud näitavad Eesti valijaskonna küpsust. Erinevalt sageli korratavast tavaarvamusest, et erakonnad ei tohiks oma siseprobleemidest avalikkusele teada anda ning avalikud väitlused erakonna arengu küsimustes teevad neid nõrgaks, on aasta jooksul vähemalt kahe erakonna puhul saanud tõeks vastupidine seisukoht.

Kui 2010. aasta suvel ja sügisel toimusid sotsiaal-demokraatide hulgas tõsised diskussioonid erakonna esimehe küsimustes, samal ajal kui toetusreiting hakkas kukkuma 5% lähedusse, siis ennustati, et Jüri Pihli ja Sven Mikseri leeride avalik väitlus võib viia erakonna hävinguni.

Kuid kui ma juhtusin nägema TV-s näidatud katkeid sotside koosolekutest, kus toimusidki reaalsed ja tõsised väitlused  esimehekandidaatide üle, siis seal valitsenud asjalik vaim ja meelekindlus jätsid mulje, et sotsid on õige teel. Mikseri kindel võit sisevalimistel, söakas minek valimistele ning seal üle aegade parima tulemuse saavutamine – need on teetähised, mis järgnesid ausale ja avatud debatile. Praegune kõrge – 24% – ei pruugi piir olla, kuid edasiseks peavad sotsid nüüd taas midagi tegema, soovitavalt taas teiste ees ja häbenemata, et oma usaldusväärsust veelgi tõsta.

IRL parandas ka juulis  peale valimisi  vabasse langusse läinud toetust. 13%-15%-ni tõusmine pole just suur, kuid on märkimisväärne, kuna äsja avalikkuse ette jõudnud erakonnasisene debatt hirmutas paljusid vanameelseid, kes kujutavad ette, et vaid salaja ja kõiki mõtteavaldusi kindla kontrolli all hoides on võimalik pälvida oma valijate toetust. Tegelikult oskab meie valija teha vahet juustul ja augul ega ei lase enam end vaid poliittehnoloogide nippidest hullutada. Täpsemalt – vähemalt mitte valimiskmpaaniate vahepealsel perioodil! IRL-i valija nägi, et selles traditsioonidega erakonnas käib siiski elu ning ka isamaaliste väärtuste eest tuntakse edaspidigi muret.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: